Pouze osobní odběr!
, ,

Tetra císařská

30 

Tetra císařská

Dostupnost: Není skladem

Katalogové číslo: 10404 Kategorie: , ,

Čeleď: Characidae (Tetrovití)
Anglicky: Emperor tetra
Biotop: Amazonie
Věd.popsáno: Eigenmann, 1911.
Původ: Jižní Amerika: Brazílie, Kolumbie, Paraguay
Chov: Snadný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Cca 3-4 roky.
Dop.počet ryb: Není to typická hejnová ryba, přesto by se měli v nádrži chovat alespoň 4 jedinci (1 samec na 3 samice), lépe je ale chovat více kusů. Při velkém počtu samců dochází k soubojům , ale pokud je akvárium hustě zarostlé a jedná se o větší objem (min 100l) , kde samci mohou mít každý své teritorium, je možné jich mít společně i několik.. musíme ale počítat i s přidáním počtu samic..např 2+6 nebo 3+10 i více.
Min.vel.n.: 60 litrů.
Krmení: Všežravec – ze živého např.: drobný hmyz, mražené dafine, živé patentky, nitěnky, artémie… Velmi vhodné je dokrmovat je rostlinnou složkou, buď vločkami, nebo třeba spařeným salátem. Jinak dokáží okusovat rostliny, např. Anubiasy, Micranthemum. Jsou velmi žravé a potřebují pestrou stravu.
Pohlaví: Pozná se to tak, že sameček má černou proužku protáhlou až úplně do ocasní ploutve , kde „dělá uprostřed vlaječku“ Která je u starších samců delší.U samiček to není. Rozdíl je také ve velikosti, né vždy je to pravidlem. Starší samice se velikostně samcům vyrovnají.Samičky mají žluté oči a samečci zase jen modré. Až si je budete kupovat v akvaristice, dejte pozor především na barvu oka (samec = modré, samice = žluté, žlutozelené), podle toho se totiž poznají i mladší samci, kteří ještě nemají protáhlé ploutve.

Samec x Samice
Samec Samice
Odchov: Není snadný. Ve vytíračce připravíme vodu s parametry cca pH 5,6-6,2, teplota 26-28°C, vodivost 80-100 mS/cm. Přidáme jemnolisté rostliny, chomáče mechu nebo vytírací rošt. Po přelovení páru sameček začně lákat samičku do spleti rostlin (lze vytřít s jedním samečkem více samiček současně). Při námluvách se samec výrazně vybarví. K vytření dochází do 5 dnů. Jiker je 50-100 a jsou velmi drobné. Samotné vytření trvá i několik hodin. Po vytření pár odlovíme, mírně vzduchujeme a nádrž lehce zatemníme. Potěr se líhne za cca 36 hodin (teplotu udržujeme konstantní na 26°C). Po rozplavání (za 5 dní) je nutno krmit jemnou živou potravou. Jako první potrava jsou vhodné trepky, za další 2 až 3 dny pak i vířníci (Rotatoria, Brachionus, Keratella) či čerstvě vylíhlé nauplie buchanek (Cyclopidae) a později žábronožky solné (Artemia salina). Jako náhrada může posloužit natvrdo uvařený vaječný žloutek protlačený čajovým sítkem nebo umělé krmivo pro potěr. Je velice důležité se starat o čistotu vody v nádrži a zbytky potravy co nejdříve odkalovat. Pozor na stres, potěr musí mít klid, při opakovaných vyrušeních se ukrývá a mohl by pomřít hladem. Po dvou měsících je přelovíme do větší nádrže osázené rostlinami. Dospívá ve stáří kolem devíti měsíců. Ke tření je ideální doba po dosažení 1 roku.
Snášenlivost: Klidná, mírumilovná, hejnová rybka.
Charakteristika: Čilá, společenská, nenáročná rybka a velmi žravá rybka, která si vytváří teritoria. Jejich zbarvení nejlépe vynikne pod plovoucími rostlinami. Středem těla prochází černý pruh. Tetra císařská ‚černá‘ je tmavá varianta tetry císařské. Miluje dobře osázená akvária delší než 80 cm. V hejnu se nedrží. Samci si vytváří teritoria, která si zvlášť při tření hájí před ostatními samci. Agresivní ale nejsou, ryb jiných druhů si nevšímají. Ani hájení teritoria není tak silné jako např. u cichlid. V hejnu se nedrží, spíš v menších skupinkách. Kupujte si asi 3-5 samic na jednoho samce. Patří mezi méně choulostivé druhy, přesto nádrž udržujeme v čistotě a bez zvýšené koncentrace dusíkatých látek.

1 recenze Tetra císařská

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Tetra císařská“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *