Pouze osobní odběr!
, ,

Parmička čtyřpruhá gold

45 

Dostupnost: Skladem

Katalogové číslo: 10113 Kategorie: , ,

Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
Česká synonyma: Parmička mechová
Anglicky: Sumatra barb, Tiger barb, Partbelt Barb
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Bleeker, 1855.
Původ: Asie: Thajsko, Sumatra, Borneo, Kalimantan.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Středněvěká – 4-6 let (výjimečně i déle).
Dop.počet ryb: Hejno 8 a více kusů.
Min.vel.n.: 60 litrů.
Krmení: Všežravec – přijímá všechny duhy potravy, vločkové, živé, mražené i granule.
Pohlaví: Samci jsou menší, štíhlejší a mnohem barevnější než samičky. Rozdí­lnost pohlaví­ je na první­ pohled dobře rozeznatelná, ale dá se spolehlivě určit až ve stáří cca 6-8 měsíců, kdy rybky pohlavně dospívají. Samci mají prsní ploutve červené na rozdíl od samiček, které je mají prakticky bezbarvé. Samci pak mají červený nádech i u hřbetní a ocasní ploutve. U samců je někdy nápadné i červené zbarvení kolem úst.

Samec x Samice
Samec Samice
Odchov: Nádrž připravíme o objemu 20-30 litrů, bez substrátu, pouze s několika jemnolistými rostlinami. Ideální parametry vody jsou 5-7 dGH° při pH 6,3-6,8, teplota pak o 2-3 stupně vyšší, než v akváriu, kde jsou běžně chovány. Jikry vytírá samice volně do vody a samec je ihned oplodňuje. Jikry jsou lepkavé, žlutohnědé a přichytí se na rostliny i stěny nádrže. Část z nich však není oplodněna (ty je třeba po vykulení plůdku ihned z akvária odstranit, aby nedošlo k jejich zaplísnění). Ryby se po přendání do malé nádrže vytírají zpavidla druhý den ráno. Po nakladení jiker je nutné ihned!! ryby z nádrže odlovit, jelikož své jikry požírají. To je ta skutečnost, proč se ve společenské nádrži nedaří odchov, co nesežerou ostatní obyvatelé, spolehlivě zkonzumují rodiče. Ve vytíračce může být současně více párů (dle velikosti nádrže). Z jednoho výtěru je 300 až 450 malých rybek (může jich být i více). Potěr se rodí za cca 30 hodin. Krmit jej začneme až poté, co se rozplave. Od počátku přijímá prachové krmivo, nebo velmi jemnou živou potravu (nauplie buchanek nebo perlooček). Po 2-3 týdnech (podle velikosti) lze přejít na běžnou stravu, větší kusy nalámat nebo nakrájet. Velmi důležité je po celou dobu od nakladení jiker až po přemístění potěru do větší nádrže udržovat čistou vodu, každý den odkalovat a přidávat novou vodu. Tyto ryby jsou na znečištění vody především dusíkatými látkami velmi citlivé.
Snášenlivost: Základem je u tohoto druhu ryb hejno. Čím více jedinců ho tvoří, tím méně problémů budeme ve společenské nádrži mít. Jsou to velmi čilé, rychle plavající ryby, které rády okusují ploutve pomalejším rybám. Bude-li jich v akváriu jen pár, bude se tak dít s velkou pravděpodobností. Je-li chováno hejno alespoň 8 (lépe však 10) kusů, pak si jiných ryb tolik nevšímají. Parmička čtyřpruhá se rozhodně nehodí­ do společnosti dlouhoploutvých ryb a ryb, které mají raději klidné prostředí (např. skalár, terčovců, gupek, závojnatek…). Chováme je proto se stejně aktivními a rychlými rybami.
Charakteristika: Je to jedna z nejvýraznějších a často chovaných akvarijních ryb. Není to ryba určená úplným začátečníkům. Stále čistá (čirá) voda je pro tento druh nutností. I poměrně malé množství­ jednobuněčných živočichů ve vodě těmto rybám způsobuje zdravotní­ problémy. Nádrž by měla být přiměřeně velká s prostorem pro plavání a dobře osázená rostlinami. Mléčný zákal nebo zvýšený obsah dusí­katých látek má za následek často tragické důsledky. Velmi charakteristickou vlastnosti pro ně je způsob odpočinku, kdy je parmička čtyřpruhá hlavou dolů. Pokud je chována v akváriu, kde je čistota prioritou a je chována v hejnu 8 a více kusů, připraví akvaristům překrásnou podívanou, při své neustálém, čilém proplouvání akváriem. Z původní formy bylo vyšlechtěno několik mutací­, které se rozší­řily po celém světě. Setkat se můžeme s mutací xantorickou (žlutavém zabarvení­ s černým okem), albinotickou (bílá s červeným okem, a z ní vyšlechtěnou formou „Hong-Kong“, která má albinotické znaky, ale v břišní­ partii je zbarvena do červena či sytě růžova). Nejúspěšnější varietou je atraktivní­ forma tzv. mechová. Mechová forma parmičky čtyřpruhé je sametově zelená, odstíny však mohou být různé. U samců je u této variety krásný kontrast se sví­tivě červenými ploutvemi a tlamkou. Mechová forma má stejné nároky jako původní, jen teplota v akváriu by měla být kolem 26°C.

1 recenze Parmička čtyřpruhá gold

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Parmička čtyřpruhá gold“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *