Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Česká synonyma: Červený papoušek, Parrot červený papoušek
Anglicky: Red parrot cichlid
Biotop: Asie.
Věd.popsáno: Hoedeman, 1951.
Původ: Asie: Taiwan – uměle vyšlechtěná, patrně geneticky upravená ryba, kříženec různých druhů kančíků (informace o jejím přesném vzniku nejsou dostupné).
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Středněvěká.
Dop.počet ryb: 1 pár nebo 1 samec a více samic.
Min.vel.n.: 200 litrů, lépe větší.
Krmení: Všežravec. Je to velmi žravá ryba, která zkonzumuje prakticky cokoliv – vločkové, granule, živé, mražené i zelené (občas). Je třeba ale uvést, že je při plavání neohrabaná a pomalá, a v případě, že je chována s většími, normálně se pohybujícími rybami, může mít problém se k potravě dostat včas.
Pohlaví: Rozpoznat pohlaví mimo tření je téměř nemožné. Někdy uváděné informace o tvaru ploutví, že samice mají oblé hřbetní a ocasní ploutve a sameci špičaté neplatí vždy, navíc je možné se tvarem ploutví řídit až v dospělosti. Samec je také často větší a robustnější, ovšem ani to není pravidlem. Pohlaví se nedá spolehlivě určit ani podle zbarvení, navíc v tvrdé nebo zásadité vodě ztrácejí své vybarvení a barvy blednou.
Odchov: Pravidelně a bez větších problémů se vytírají do dutin. Samci si tvoří harém o několika samičkách. V době tření vytvářejí a obhajují teritorium. Samci vůči sobě jsou nesnášenliví. Po nakladení jiker se oba rodiče o ně i případné potomstvo starají. Potěr po rozplavání přijímá klasickou potravu, nejlépe sekané patentky, nitěnky… Zatímco vytvoření hnízda a samotné tření a nakladení jiker je u těchto ryb běžné, narození mláďat je spíše raritou. Důvodem je fakt, že 95% samců je neplodných, za což mohou genetické úpravy těchto ryb. Samice se ale může vytřít i se samci některých druhů kančíků (např. Kančík příčnopruhý – Archocentrus nigrofasciatus). V takovém případě se mláďata narodit mohou a mohou i přežít (většina samců ale bude opět neplodná). Křížení se však vzhledem ke genetickým úpravám samic nedoporučuje.
Snášenlivost: V době tření je teritoriální. Samci jsou navzájem nesnášenliví.
Charakteristika: Jedná se o jednu z nejvíce kontroverzních akvarijních ryb vůbec. Sluší se připomenout, že název Parrot cichlid (Cichlida papouščí) je stejně umělý, jako celá tato ryba. Skutečná ryba skrývající se pod tímto názvem je překrásná jihoamerická cichlida Hoplarchus psittacus, která je však v akváriích velkou vzácností (http://www.raubwelse.de/galerie/cichliden/c012.htm). Po celém světě probíhají diskuse nad touto rybou. Má své zaryté odpůrce, ale i mnoho obdivovatelů. Byla uměle vyrobena na Taiwanu a o jejím přesném původu se informace tají. Její tvar je výsledkem nepřirozených mutací. Tělo je zavalité, s deformovanou páteří, takže vytváří dojem papouščího zobáku. Deformovaná je i hlava a ryby tak nejsou schopny zcela zavřít tlamku. Jejich neohrabané plavání má na svědomí deformovaná páteř a deformace plynového měchýře (to často vede k poruchám rovnováhy). Jsou poměrně náchylné na nemoce, obzvlášť pokud teplota klesne pod 21°C. V případě chovu těchto ryb je také nutná kvalitní filtrace a pravidelné odkalování (produkují hodně detritu). Z rostlin lze v nádrži mít jen odolné druhy. Rozhodně nechovat s většími nebo dravými rybami, kterým se tyto ryby nedokáží bránit. K úplnosti je třeba ještě přidat informace ke zbarvení. To základní se dělí na dvě barevné variety: Red Blood Parrot a Purple Blood Parrot. Red Parrot má zlatooranžové nebo růžovooranžové, samci mohou mít růžové hrdlo a hlavu. Purple Parrot je jasně červeného zbarvení. Existuje však celá řada dalších barevných mutací (mimo jiné: téměř bílá s růžovým nebo oranžovým nádechem nebo s černými fleky nebo i pruhy nebo šedozelená forma s tmavými tečkami). Další zvláštností je i to, že jsou na trh dodávány ryby, které jsou uměle vybarveny (úprava se dělá vpichováním barvy pod kůži ryby) – citrónově žluté, sněhově bílé, malinově růžové, modré, zelené, fialové…. V Asii se prodávají i ryby, které mají vytetované různé barevné tvary a motivy. Vyrábějí se také ryby bez ocasní ploutve, tzv. Love Heart Parrot (tato forma je do některých zemí zakázána dovážet a její prodej je nelegální). Na trh se občas dostanou i další kříženci a formy parrotů (např. king-kong parrot).
Pouze osobní odběr!
Cichlidy, Ryby, šneci, krevetky, Sladkovodní akvaristikaCichlida papouščí parrot
450 Kč
Cichlida papouščí
Dostupnost: Skladem
Katalogové číslo: 9804
Kategorie: Cichlidy, Ryby, šneci, krevetky, Sladkovodní akvaristika
Buďte první, kdo ohodnotí „Cichlida papouščí parrot“ Zrušit odpověď na komentář
1 recenze Cichlida papouščí parrot
Zatím zde nejsou žádné recenze.