Pouze osobní odběr!
, ,

Axolotl vodní dráček bílý

490 

Axolotl

Dostupnost: Skladem

Typ: Sladkovodní
Čeleď: Ambystomatidae – axolotlovití
Rozšíření: Mexiko: jezera Lago de Chalco a Lago de Xochomilco.
Krmení: Potrava axolotlů je masitá, skládá se z žížal, patentek, rybek, plžů, masných červů, občasně i švábů. Z tohoto důvodu také není vhodný chov axolotlů s rybami (pokud mu tedy nechceme zpestřit jídelníček, ale i on sám může být rybami napadán). Vhodné je krmit pinzetou.
Není vhodné krmit myšími holaty ani jiným masem z teplokrevných živočichů, obsahují tuk, který neumí obojživelník tak dobře strávit.
Odchov: Představuje klasický příklad obojživelníka, který dosahuje pohlavní dospělosti již v larválním stadiu tzv. neotenická forma. Pohlaví axolotlů se rozlišuje podle vzhledu kloaky, která je u samců nápadně zduřelá. U pohlavně dospělých larev jsou také samičky o něco větší a širší než samečci (u albínů a perleťových zbarvení má samička černé konečky prstů).
Pro rozmnožení axolotlů je nutné v zimě snížit teplotu vody na 12 °C. Samice po oplození nalepí velký počet vajíček (70 – 800) v rosolovitých obalech na vodní rostliny nebo na dno. Z vajíček se asi po 2 – 3 týdnech začnou líhnout beznohé larvy, které je nutné často krmit. Postupně jim začnou dorůstat přední a později zadní končetiny. Larvy měřící po vylíhnutí asi 12 mm, dorostou za rok do velikosti kolem 20 cm a mohou se začít množit.
Snášenlivost: Lépe jej chovat v jednodruhové nádrži, ryby považuje za kořist a většinou mají naprosto odlišné podmínky k chovu. Agresivnější druhy ryb ho mohou ošklivě poranit (např. parmičky). Krunýřovec ho může i zabít.
Anatomie: Je to obojživelník s nápadnými vnějšími žábrami. Dosahuje hmotnosti až 300 g. V přírodě je obyčejně tmavě šedý nebo černý, ale v zajetí se většinou chová albinotická varianta. V současnosti již existuje více vyšlechtěných barevných variant.
Axolotl má groteskní vzhled. Ve stádiu pulce má hlavu, na které jsou oči, dva otvory pro nádech vzdušného kyslíku, tlama, keříčkovité žábry, tělo, ocas s kožním lemem, dva páry končetin, kloaku. Na předních končetinách má 4 prsty, na zadních jich má 5. Pokud má černé konečky prstů, znamená, že je připraven k rozmnožování. Dospělý jedinec po metamorfóze již nemá na hřbetě kožním lem a také žábry se po metamorfóze vytratí. V přírodě většinou nedochází k proměně do pozemní formy, ale v zajetí se to občas dá uměle vyvolat.
Poznámka: Někdy se mu také říká vodní dráček nebo tygří mlok.
Zvláštností tohoto zajímavého tvora je, že je schopen obnovovat ztracené části těla.

1 recenze Axolotl vodní dráček bílý

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Axolotl vodní dráček bílý“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *